Přeskočit na hlavní obsah

O sboru


Historie

Činnost ženského amatérského komorního sboru AKORDUM z Uhříněvsi byla zahájena na podzim roku 2014, kdy sbor založil Jiří Trtík, někdejší student skladby a dirigování na Pražské konzervatoři, pod patronací Domu UM a Divadla U22. Na začátku roku 2016, po odjezdu Jiřího Trtíka na studijní pobyt do Spojených Států, převzal sbor dirigent Ondřej Kunovský, který jej vede do současnosti.

Současnost

V současnosti tvoří sbor okolo 25 aktivních členek, žijících z velké části v Uhříněvsi nebo blízkém okolí. Z původně volnočasového kroužku pro dospělé se postupem času vyvinul komorní ženský sbor s větší uměleckou ambicí, který se snaží neustále na sobě pracovat a zlepšovat, v čemž nám výrazně pomáhá intenzivní spolupráce se studenty Pražské konzervatoře. Sborový repertoár se zaměřuje především na klasickou hudbu, s repertoárem pro smíšený sbor spolupracujeme s dalšími místními sbory (sbor RadHost z Hostivaře, sbor Accord z fakultní nemocnice Motol, Mukařovský sbor).

Pravidelná činnost

Pravidelně koncertujeme v Uhříněvsi, kde jsme si již vybudovali své publikum (Uhříněveské muzeum, Divadlo U22, Husova kaple, kostel Všech svatých), ale i na jiných místech v Praze (Dejvický Husův sbor) a okolí (Husův sbor v Mnichovicích u Prahy). AKORDUM se rovněž začleňuje do místního kulturního života (velikonoční a adventní akce MČ, slavnostní vernisáže) a svoji domovskou obec reprezentuje i na koncertních výjezdech (koncert duchovní hudby v Poutním kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou, festival k poctě Bohuslava Martinů Otvírání studánek v obci Tři Studně). Koncertní činnost sboru AKORDUM byla podpořena v letech 2019-2022 kulturním grantem od MČ Prahy 22.

Sbor se schází k pravidelným dvouhodinovým zkouškám jednou za týden v prostorách Domu UM v Uhříněvsi. Jednou až dvakrát ročně absolvujeme několikadenní intenzivní soustředění, kde intenzivně nacvičujeme repertoár na další sezónu, ale čas si uděláme i na nějakou tu zábavu, protože jsme fajn parta. Spousta z nás chodí do sboru nejen kvůli zpěvu, ale i načerpat pozitivní energii :). Podle potřeby organizujeme někdy také jednodenní víkendové soustředění v Uhříněvsi.

V repertoáru máme sborové skladby českých (Smetana, Dvořák, Martinů, Vaňhal) i zahraničních (Mozart) autorů, upravené lidové písně a rádi zabrousíme i do dalších žánrů. 

Tři Studně, 2018

Spolek AKORDUM

Na sklonku roku 2018 založily aktivní členky sboru zapsaný spolek, jehož cílem je podpora sboru a jeho koncertních aktivit.

Ženský, nebo smíšený sbor?

Proč je AKORDUM ženským, nikoliv smíšeným sborem? Tato otázka vyvstává pravidelně po koncertech s hostujícími muži, zejména po „Rybovce“.

Pohled dirigenta (v jemné nadsázce): v našem sboru je již jakýmsi periodicky se vracejícím folklorem, kdy se dámy ozvou, že by chtěly ve sboru i pány. To pak následuje mé tradiční vysvětlování, že – a to sám říkám jako jeden z nich – pánové jsou pomalí a hůř se vše učí. Zatímco soprány a alty řeší, kde zazpívali špatnou notu, pánové mezi sebou teprve tiše diskutují o tom, na jaké stránce právě jsme, mnohdy i jakou skladbu zrovna zpíváme.

Pánové jsou při koncertě a zejména při náročných generálkách první, koho bolí nohy, první, zejména basy, kdo dostane hlad a tak dále. A to nemluvím o tom, že pánů, kteří mají zájem o tuto bohulibou činnost, je opravdu poskrovnu a že s jejich docházkou na zkoušky to také nebývá žádná sláva.… no, já jsem zkrátka radši za fungující ženský sbor, než nefungující smíšený.

Malé ohlédnutí: v začátcích našeho sboru figuroval jeden šikovný mužský hlas, který se uplatňoval v nápaditých úpravách nejrůznějších lidových písní (děkujeme, Martine). Postupem času jsme ale začali zkoušet klasickou literaturu pro ženské sbory, kde pro jediný mužský hlas nebylo uplatnění.

Výhled do budoucna: sbor AKORDUM se příchodu pánů vůbec nebrání, k fungujícímu smíšenému sboru bychom ale potřebovali alespoň tři hlasy z tenoru i basu s vážným zájmem a pravidelnou docházkou na zkoušky, aby tento model sborového uspořádání mohl fungovat.

Ondřej Kunovský, sbormistr sboru Akordum

Sbormistr 

Ondřej Kunovský (*1996) vystudoval po maturitě na gymnáziu obor skladba (do maturitního ročníku) a dirigování, ve kterém dále pokračoval na hudební fakultě AMU. V rámci studia absolvoval stáž na švédské Královské hudební akademii ve Stockholmu. 

Coby dirigent stál před řadou orchestrů i sborů - jmenovitě např. Filharmonie Hradec Králové, Severočeská filharmonie, PKF, Švédský rozhlasový sbor atd. Od roku 2019 působí i jako sbormistr univerzitního sboru UK (VUS UK). Sbor Akordum vede od roku 2016. V listopadu 2023 vydal román Prorok a Lady Kosice a v současné době se tedy věnuje i psaní.

  • V roce 2015 se zúčastnil letních dirigentských kurzů Studia lirica pod vedením Miriam Němcové zaměřených na italskou romantickou operu.
  • V roce 2018 nastudoval pro pěvecké oddělení Pražské konzervatoře operetu Vinobraní O. Nedbala, v roce 2019 pak Čardášovou princeznu E. Kálmána. 
  • V říjnu roku 2018 řídil Symfonický orchestr Pražské konzervatoře v panteonu Národního Muzea při jeho slavnostním znovuotevření. (Zazněla premiéra skladby Monumenta Bohemica A. Březiny, zkomponovaná k této příležitosti). 
  • V roce 2021 se stal finalistou Lányi international conducting competition. Jarní semestr 2021 strávil na Královské hudební akademii ve švédském Stockholmu pod vedením Katariny Andreasson a Matse G. Nilssona. Během studia dirigoval tělesa jako Filharmonie Hradec Králové (Mussorgskij, Borodin, Prokofiev…), Severočeská Filharmonie (Beethoven, Weber, Dvořák...Teplice), Akademičtí komorní sólisté, Swedish Radio Choir atd.  
  • V červnu roku 2021 byl vybrán k absolvování kurzu operního dirigování v plzeňském Divadle Josefa Kajetána Tyla (G.Bizet: Carmen). 
  • V srpnu 2021 absolvoval pěvecký kurz Studia Lirica pod vedením maestra di Napoli v italském Dicomanu.
  • Rozhovor s Ondrou v Uhříněveském zpravodaji prosinec-leden 2019/2020...
  • Ondrův Absolventský koncert...

Podporují nás a spolupracujeme s ...

Náš pěvecký sbor by nemohl existovat, zlepšovat se a vzkvétat bez podpory následujících organizací a osob. Děkujeme!

Pro zájemce

Přidejte se k nám - nové členky uvítáme. Více informací a termíny zkoušek najdete zde.