Přeskočit na hlavní obsah

O sboru


Pěvecký sbor Akordum vznikl pod záštitou Divadla U22 a Domu UM na podzim 2014 v Praze-Uhříněvsi. Sbor založil hudební skladatel, dirigent a student Pražské konzervatoře Jiří Trtík. Od roku 2016, po Jiřího odchodu za studiem hudby za velkou louži, sbor vede Ondřej Kunovský, taktéž student Pražské konzervatoře.

Pravidelně pořádáme koncerty v Uhříněveském muzeu, Husově kapli i jinde. Spolupracujeme s hudebníky i sólisty z řad studentů Pražské konzervatoře. V repertoáru máme sborové skladby českých (Smetana, Dvořák, Martinů, Vaňhal) i zahraničních (Mozart) autorů, upravené lidové písně a rádi zabrousíme i do dalších žánrů. Každý rok na jaře vyjíždíme na soustředění na Vysočinu, kde vystupujeme na Třech Studních, intenzivně nacvičujeme repertoár na další sezónu, ale čas si uděláme i na nějakou tu zábavu, protože jsme fajn parta. Spousta z nás chodí do sboru nejen kvůli zpěvu, ale i načerpat pozitivní energii :).

Tři studně, 2018


Historie


Činnost ženského amatérského komorního sboru AKORDUM z Uhříněvsi byla zahájena na podzim roku 2014, kdy jej založil Jiří Trtík, někdejší student skladby a dirigování na Pražské konzervatoři, pod patronací Domu UM a Divadla U22. Na začátku roku 2016, po odjezdu Jiřího Trtíka na studijní pobyt do Spojených Států, převzal sbor dirigent Ondřej Kunovský, který jej vede do současnosti.


Současnost


V současnosti tvoří sbor 20 aktivních členek, žijících v Uhříněvsi nebo blízkém okolí. Z původně volnočasového kroužku pro dospělé se postupem času vyvinul komorní ženský sbor s větší uměleckou ambicí, který se snaží neustále na sobě pracovat a zlepšovat, v čemž nám výrazně pomáhá intenzivní spolupráce se studenty Pražské konzervatoře. Sborový repertoár se zaměřuje především na klasickou hudbu, s repertoárem pro smíšený sbor spolupracujeme s dalšími místními sbory (sbor RadHost z Hostivaře, sbor Accord z fakultní nemocnice Motol, Mukařovský sbor).


Pravidelná činnost


Pravidelně koncertujeme v Uhříněvsi, kde jsme si již vybudovali své publikum (Uhříněveské muzeum, Divadlo U22, Husova kaple), ale i na jiných místech v Praze (Dejvický Husův sbor) a okolí (Husův sbor v Mnichovicích u Prahy). AKORDUM se rovněž začleňuje do místního kulturního života (velikonoční a adventní akce MČ, slavnostní vernisáže) a svoji domovskou obec reprezentuje i na koncertních výjezdech (koncert duchovní hudby v Poutním kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou, festival k poctě Bohuslava Martinů Otvírání studánek v obci Tři Studně). Koncertní činnost sboru AKORDUM byla podpořena pro rok 2019 i 2020 kulturním grantem od MČ Prahy 22.


Sbor se schází k pravidelným dvouhodinovým zkouškám jednou za týden v prostorách divadla U22, jednou ročně absolvujeme několikadenní intenzivní soustředění na Vysočině, podle potřeby organizujeme také jednodenní soustředění v Uhříněveském muzeu.


Spolek AKORDUM


Na sklonku roku 2018 založily aktivní členky sboru zapsaný spolek, jehož cílem je podpora sboru a jeho koncertních aktivit.
ŽENSKÝ nebo SMÍŠENÝ sbor?


Proč je AKORDUM ženským, nikoliv smíšeným sborem? Tato otázka vyvstává pravidelně po koncertech s hostujícími muži, zejména po „Rybovce“.


Pohled dirigenta (v jemné nadsázce): v našem sboru je již jakýmsi periodicky se vracejícím folklorem, kdy se dámy ozvou, že bych chtěly ve sboru i pány. To pak následuje mé tradiční vysvětlování, že – a to sám říkám jako jeden z nich – pánové jsou pomalí a hůř se vše učí. Zatímco soprány a alty řeší, kde zazpívali špatnou notu, pánové mezi sebou teprve tiše diskutují o tom, na jaké stránce právě jsme, mnohdy i jakou skladbu zrovna zpíváme. Pánové jsou při koncertě a zejména při náročných generálkách první, koho bolí nohy, první, zejména basy, kdo dostane hlad a tak dále. A to nemluvím o tom, že pánů, kteří mají zájem o tuto bohulibou činnost, je opravdu poskrovnu a že s jejich docházkou na zkoušky to také nebývá žádná sláva.… no, já jsem zkrátka radši za fungující ženský sbor, než nefungující smíšený.


Malé ohlédnutí: v začátcích našeho sboru figuroval jeden šikovný mužský hlas, který se uplatňoval v nápaditých úpravách nejrůznějších lidových písní (děkujeme, Martine). Postupem času jsme ale začali zkoušet klasickou literaturu pro ženské sbory, kde pro jediný mužský hlas nebylo uplatnění.


Výhled do budoucna: sbor AKORDUM se příchodu pánů vůbec nebrání, k fungujícímu smíšenému sboru bychom ale potřebovali alespoň tři hlasy z tenoru i basu s vážným zájmem a pravidelnou docházkou na zkoušky, aby tento model sborového uspořádání mohl fungovat.

Sbormistr 

Ondřej Kunovský (*1996), student dirigování na Pražské konzervatoři u Miriam Němcové, Hynka Farkače a Jakuba Zichy a sbormistrovství u Miroslava Košlera. Rovněž zde studoval skladbu u Otomara Kvěcha, krátce pak u Jiřího Gemrota (původně studium skladby na Konzervatoři Brno v roce 2014/2015 ve třídě Radima Bednaříka). V roce 2018 nastudoval pro pěvecké oddělení Pražské konzervatoře operetu Vinobraní O. Nedbala, v roce 2019 pak Čardášovou princeznu E. Kálmána. V říjnu roku 2018 řídil Symfonický orchestr Pražské konzervatoře v panteonu Národního Muzea při jeho slavnostním znovuotevření. (Zazněla premiéra skladby Monumenta Bohemica A. Březiny, zkomponovaná k této příležitosti). V roce 2015 se zúčastnil letních dirigentských kurzů Studia lirica pod vedením Miriam Němcové zaměřených na italskou romantickou operu.
Zpěvu se věnuje soukromě pod vedením barytonisty Romana Janála. Od roku 2019 studuje na hudební fakultě AMU v Praze. V minulosti vedl mužský a smíšený sbor Smetana-Slovanka Kladno a sbor Dopravního podniku SUDOP. Nyní je sbormistrem ženského pěveckého sboru Akordum v Uhříněvsi a externě spolupracuje i s dalšími sbory. Ve Vysokoškolském uměleckém souboru UK působí od února 2019.

Podporují nás a spolupracujeme s ...

Náš pěvecký sbor by nemohl existovat, zlepšovat se a vzkvétat bez podpory následujících organizací a osob. Děkujeme!

Nové členky uvítáme

Další nadšené amatérské zpěvačky rádi uvítáme na některé z našich zkoušek (termíny níže) v klubovně Divadla U22 v Uhříněvsi. Nebojte se přijít podívat i pokud nemáte se sborovým zpěvem zkušenost. Důležitější než zkušenosti je nadšení pro hudbu a společnou věc.

Termíny zkoušek – podzim 2021

Scházíme se většinou v úterý, občas v pátek od 19 h do 21 h, většinou Divadle U22 v klubovně vlevo vedle vchodu do divadla (pokud není uvedeno jinak).
  • Září: pátek 3., úterý 7., úterý 14., úterý 21.
  • Říjen: úterý 5.10., úterý 12.10., úterý 19.10., úterý 26.10.
  • Listopad: úterý 2.11., úterý 16.11., úterý 23.11., úterý 30.11.
  • Termíny průběžně doplňujeme a aktualizujeme.
  • Zájemkyně o členství ve sboru se mohou přijít podívat na kteroukoliv z našich zkoušek.